روزنامه قانون: در روزهایی که همه از موفقیت‌های تیم‌ نوجوانان ایران سخن می‌گفتند و در تمامی محافل بحث بر سر درخشش فرزندان این مرز و بوم در آوردگاه جهانی هندوستان بود، فوتبال ایران با شوک سنگینی روبه‌رو شد و تیم جوانان نتوانست در بین تیم‌های اردن، سوریه و فلسطین مجوز صعود به رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا را به دست بیاورد
شاید در اینجا بتوان این نقل قول معروف را به فدراسیون گوشزد کرد که پنج ستاره شدن سخت اما حفظ آن سخت‌تر است. در یک سال اخیر فدراسیون فوتبال سیاست عجیبی را در قبال تیم‌های پایه در نظر گرفته و معلوم نیست معیار و ملاک انتخابات بر چه اساسی است. فدراسیون چراغ خاموش تصمیماتی می‌گیرد که اغلب با شکست روبه‌رو می‌شود. از ۱۸ اردیبهشت ۹۵ که مهدی تاج ریاست فدراسیون فوتبال را بر عهده گرفت، تیم‌های پایه به واسطه اقدامات خوبی که در گذشته انجام شده بود، به فصل شکوفایی رسیدند و تیم‌های جوانان و نوجوانان توانستند با قلع و قمع کردن حریفان خود، راهی جام جهانی شوند. تیم جوانان بعد از ۱۶ سال به جام جهانی رفت و نخستین برد تاریخ خود را در این رقابت‌ها کسب کرد. تیم نوجوانان نیز با کسب چهار پیروزی و صعود به مرحله یک چهارم نهایی از لحاظ کسب نتیجه بهترین عملکرد تاریخ این تیم را داشت. این موفقیت‌ها در راستای تصمیماتی بود که از گذشته اتخاذ شد و در این فدراسیون ادامه یافت اما حاصل تصمیمات فدراسیون فعلی جز ناکامی چیز دیگری نبوده است.

خواب آرام فدراسیون در باد پنج ستاره شدن

روزنامه قانون: در روزهایی که همه از موفقیت‌های تیم‌ نوجوانان ایران سخن می‌گفتند و در تمامی محافل بحث بر سر درخشش فرزندان این مرز و بوم در آوردگاه جهانی هندوستان بود، فوتبال ایران با شوک سنگینی روبه‌رو شد و تیم جوانان نتوانست در بین تیم‌های اردن، سوریه و فلسطین مجوز صعود به رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا را به دست بیاورد. در آخرین دیدار از گروه E مرحله مقدماتی قهرمانی زیر ۱۹ سال آسیا اردن و سوریه همگروه‌های ایران به مصاف یکدیگر رفتند که اردن با شکست دو بر یک حریف، صدرنشین و به صورت مستقیم راهی مرحله نهایی این مسابقات شد. با صدرنشینی اردن با هفت امتیاز تیم ملی ایران با پنج امتیاز در رده دوم قرار گرفت و به دلیل امتیاز کمتر نسبت به سایر تیم‌های دوم این دوره از مسابقات، نتوانست به مرحله نهایی صعود کند تا یک ناکامی در کارنامه فوتبال ایران ثبت شود. ایران در این دوره از مسابقات مقابل اردن و سوریه با تساوی متوقف شد تا پیروزی پرگل برابر فلسطین نیز چاره‌ساز نشود.
انتخاب اشتباه، پیروانی را نیز قربانی کرد

فدراسیون فوتبال در تصمیمی که معلوم نشد بر چه اساسی اتخاذ شده است، سرمربی تیم جوانان را به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب کرد و تیم ایران راهی قرقیزستان شد تا در رویارویی با قرقیزستان و عمان نتواند مجوز صعود به رقابت‌ها قهرمانی آسیا را به دست بیاورد. این تصمیم اشتباه، ضمن اینکه باعث شد مربی‌ای مثل پیروانی که بهترین نتایج تیم جوانان را گرفته بود به اصطلاح بسوزد و تیم امید و جوانان را نیز نابود کرد. پیروانی که در تیم جوانان بسیار موفق بود، در تیم امید قربانی شد و تیم جوانان نیز در بلاتکلیفی به سر می‌برد. با حذف تیم ملی امید و تیم ملی جوانان از رقابت‌های قهرمانی آسیا، تاکنون دو ناکامی بزرگ برای فوتبال ایران در رده‌های پایه ثبت شده است. دود این اتفاق بیش از همه در چشم نسلی رفت که در جام جهانی نوجوانان نشان داد می‌توانند آینده خوبی برای فوتبال ایران رقم بزنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *