اتوبانی با ۸ باند ازبرای رسیدن به ماندگارترین اثر «زها حدید»/ هیرو: قطری‌ها میزبان خوبی ازبرای جام جهانی خواهند بود- اخبار ورزشی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال تمام تلاش خود را ازبرای بهترین میزبانی تاریخ به کار بسته هست. از ساخت ورزشگاه‌های زیبا، مدرن و درون عین حال دارای اِلمان‌های تاریخی قطر تا آماده کردن زیرساخت‌هایی ازبرای تسهیل درون برگزاری این مسابقات. زیرساخت‌هایی همچون کمپ‌های تمرینی، مترو، هتل، اتوبان و مراکز تفریحی و گردشی که می‌تواند به بهتر برگزار شدن جام جهانی کمک کند. نخستین تمرین جدی قطری‌ها ازبرای برگزاری مسابقات جام جهانی، فینال امیر کاپ قطر میان تیم‌های السد و الدحیل بود. فینالی که ۲۵ اردیبهشت‌ماه درون دومین ورزشگاه به بهره‌برداری رسیده جام جهانی برگزار شد تا آزمون و خطاهای برگزاری یک مسابقه کاملاً رسمی با حضور بیشترین تعداد تماشاگر صورت بگیرد.

تغییر نام با تصمیم امیر قطر
ورزشگاه میزبان فینال امیر کاپ، الوکره نام داشت که البته پیش از شروع مسابقه توسط شیخ تمیم، امیر قطر به ورزشگاه الجنوب نامگذاری شد. ورزشگاهی که «زها حدید» آرشیتکت و طراح فقید عراقی طراحی شده هست. طراح این ورزشگاه سال ۲۰۱۶ از دنیا رفت تا نتواند آخر پروژه ماندگارترین اثر خود را از نزدیک ببیند. با این حال این ورزشگاه که طرحی از قایق‌های ماهیگیری و قدیمی مردم الوکره هست، درون جنوب قطر قرار گرفته و ۲۳ کیلومتر با مرکز قطر درون دوحه فاصله دارد. ورزشگاهی که به همین دلیل توسط امیر قطر به الجنوب تغییر نام داد تا نام آن بیانگر موقعیت مکانی آن باشد.

مترو و اتوبان ۸ باندی مسیر رسیدن به ورزشگاه
شیخ تمیم، ازبرای رسیدن به ورزشگاه الجنوب تصمیم گرفت با مترو تازه تأسیس قطر خود را به جنوب این کشور برساند. مترویی که یکی از مسیر‌های رسیدن به ورزشگاه الجنوب خواهد بود و البته درون آخرین ایستگاه باید حدود ۴ تا ۵ کیلومتر از مسیر نیز با اتوبوس طی شود. ازبرای رسیدن به این قایق قطری، رانندگی کردن هم چندان دشوار نیست. قطری‌ها اتوبانی با ۸ باند (درون مجموع ۱۶ باند) را ازبرای رسیدن به این ورزشگاه طراحی کرده‌اند که به مرحله بهره‌برداری رسیده، ولی هم اکنون درون قسمت‌هایی از این اتوبان کارهای عمرانی صورت می‌گیرد. شاید کمی جای سؤال داشته باشد که چه نیازی به اتوبانی با ۸ باند ازبرای میزبانی از جام جهانی بود، ولی جواب قطری‌ها این بوده که اتوبانی که به بهره‌برداری رسیده، ازبرای استفاده کردن درون ۵۰ سال آینده هست. با این حال نکته‌ای که درون شب برگزاری فینال جام امیر وجود داشت، ترافیکی بود که درون مسیر‌های منتهی به ورزشگاه ایجاد شده بود. ترافیکی که شاید چندان طولانی و سنگین نبود، ولی انتظار نمی‌رفت درون خروجی اتوبان ازبرای رسیدن به خیابان‌های اصلی ورزشگاه الوکره چنین ترافیکی ایجاد شود. ترافیکی که درون آخر معلوم شد به دلیل بسته شدن مسیر توسط پلیس ازبرای ایجاد نشدن ترافیک درون اطراف ورزشگاه به اتوبان منتقل شده هست که کنترل ترافیک راحت‌تر انجام شود.

الثوادی: ازبرای مدیریت ترافیک از امکانات تصویری استفاده کردن می‌کنیم
حسن الثوادی، دبیرکل کمیته عالی برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر درون گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درون خصوص برنامه قطری‌ها ازبرای فرار از ترافیکی که حین برگزاری جام جهانی وجود خواهد داشت، گفت: دقیقاً حق با شماست. این یکی از مسائل مهمی هست که پیش از شروع هر تورنمنتی باید به آن رسیدگی شود. یک دفعه دیگر باید بگوییم ما درک می‌کنیم که ما یک جام جهانی فشرده را پیش‌رو داریم، پس ازدحام و تجمع جمعیت مسئله مهمی هست. به همین دلیل ما از طریق برگزاری بعضی گیم‌ها مانند فینال امیر کاپ که ورزشگاه الجنوب را با آن افتتاح کردیم، نسبت به کسب اطلاعات دقیق درون این حوزه کار کرده‌ایم.

وی افزود: یکی دیگر از مسائلی که وجود دارد، این هست که از یک سیستم اطلاع‌رسانی ازبرای آگاه‌سازی مردم استفاده کردن شود، چون مردم می‌خواهند مسیر دقیق رسیدن به مقصد‌شان مطلع شوند، موردی که درصورتیکه وجود نداشته باشد می‌تواند منجر به ازدحام شود. به همین دلیل ما نسبت به میزبانی بعضی تورنمنت‌های بزرگ پیش از میزبانی از جام جهانی کار می‌کنیم. چون برگزاری این تورنمنت‌ها مشکلات و مسائلی که ما با آن مواجه هستیم را روشن می‌کند، مثلاً اینکه درون چه نقاطی لازم هست که ما تهمیداتی بیندیشیم تا از ایجاد ترافیک درون مسیر رسیدن به ورزشگاه جلوگیری شود.

دبیرکل کمیته عالی برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر عنوان کرد: قطعاً اینکه چطور برنامه گیم‌های را بچینیم، جنبه بسیار بسیار مهمی ازبرای جلوگیری از مشکلات مربوط به ترافیک و ازدحام جمعیت خواهد بود. درون همین راستا قصد داریم از امکانات تصویری درون فواصلی از ورزشگاه‌ها و همچنین فناوری بعضی شرکت‌ها ازبرای کمک به ما درون زمینه مدیریت ترافیک ازبرای جلوگیری از ازدحام استفاده کردن کنیم. پس برنامه ما این هست درون تک تک ورزشگاه‌ها، رویداد‌هایی را برگزار کنیم تا به ما اجازه دهد که مشکلات احتمالی موجود ازبرای برگزاری گیم‌های جام جهانی درون آن را تحقیق و نسبت به رفع آنها کار کنیم. به همین دلیل فکر نمی‌‌کنم که تا سال ۲۰۲۲ مشکلی درون این زمینه وجود داشته باشد که نتوان آن را برطرف کرد.

سیستم پک‌پارچه خنک کننده داخل ورزشگاه
با این حال پس از رسیدن به ورزشگاه، همه چیز به شکلی ترتیب داده شده که تجمع زیادی درون اطراف ورزشگاه وجود نداشته باشد. پارکینگ‌های تعبیه شده، مسیر‌های ورودی به ورزشگاه و گیت‌هایی که ورود تماشاگران را تسهیل می‌کند تا ورودی به سکوها که پُر و خالی شدن ورزشگاه را سرعت می‌بخشد. با توجه به ساخته شدن ورزشگاه الجنوب از صفر، تکنولوژی یک‌پارچه خنک کننده این ورزشگاه به خوبی سراسر ورزشگاه را به شرایط آب و هوایی مطبوعی می‌رساند. از داخل زمین تا بالاترین نقطه ورزشگاه که به ارتفاع ۵۰ متر می‌رسد، درون صورت استفاده کردن از سیستم خنک کننده، درجه برابری خواهند داشت.

هیرو: ورزشگاه الجنوب خارق‌العاده هست
آنچه درون خصوص ورزشگاه الجنوب بیش از هر چیزی به چشم آمد، زیبایی و طراحی این ورزشگاه بود که حاضران را حسابی به وجد آورد. فرناندو هیرو، سرمربی تیم ملی اسپانیا درون جام جهانی ۲۰۱۸ که میهمان قطری‌ها ازبرای افتتاح این ورزشگاه بود درون خصوص ورزشگاه الجنوب به خبرنگار تسنیم گفت: این ورزشگاه خارق‌العاده و شگفت انگیز بود. ورزشگاهی که ازبرای جام جهانی افتتاح شد و از همه نظر فوق العاده بود. مطمئن باشید قطری‌ها میزبانی خوبی ازبرای جام جهانی خواهند بود و بهترین میزبانی را خواهند داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *